Quantcast
Channel: Publio.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 24

Mur

$
0
0

W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku runął mur, który przez niemal trzy dekady dzielił Berlin na wschodni i zachodni. Choć po tym symbolu zimnej wojny została tylko pamiątkowa ściana, niewidoczna blizna wciąż przecina miasto. Fenomen muru próbuje zgłębić trzynaścioro polskich i niemieckich reporterów. Historie przedstawione w zbiorze pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej i zilustrowane zdjęciami Filipa Springera krążą wokół problemu berlińskiej granicy, tej historycznej i tej dzisiejszej – głęboko zakorzenionej w świadomości i pamięci. Pokazują, że historia berlińskiego podziału jest w pewnym stopniu opowieścią o pękniętej Europie.

„Jaki jest dzisiejszy Berlin, czy istnieje w ogóle coś takiego jak jeden Berlin? Czy zrósł się po upadku muru, czy może rozpadł na wiele części? Jak opisać taki wieloczłonowy twór? Najlepiej jako miasto wielu blizn. Tylko wtedy może powstać książka do szpiku kości prawdziwa. I właśnie powstała. Tu nic nie jest udawane ani naciągane. Wierzę autorom w każde słowo. To szczera opowieść o murze i nagim mieście bez upiększeń. Kto naprawdę chce poznać dzisiejszy Berlin, powinien wcześniej przeczytać tę książkę, żaden przewodnik nie będzie mu już potrzebny” – Magdalena Parys

Autorami reportaży są: Katarzyna Brejwo, Juliusz Ćwieluch, Merle Hilbk, Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Nataša Kramberger, Jens Mühling, Kaja Puto, Antje Rávic Strubel, Witold Szabłowski, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska.
Teksty niemieckie w przekładzie Elżbiety Kalinowskiej.
Tekst słoweński w przekładzie Joanny Pomorskiej.

Książka powstała dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw we współpracy z Netzwerk für Osteuropa-Berichterstattung.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 24

Latest Images